Jyllands Avisen

Nyheder og indsigt fra Jylland.

jyllandsavisen.dk › Krimi

Politiet vil indstille person for heltemodig indsats i drukneulykke

Politiet vil indstille person for heltemodig indsats i drukneulykke

En person, der tirsdag sprang i vandet for at hjælpe en kvinde, vil nu blive indstillet af politiet for sin indsats. Det oplyser politikommissær Kenneth Skytte Nielsen fra Patruljecenter Syd.

Redningsaktion i Lillebælt

Hændelsen skete tirsdag middag, hvor politiet og redningsmandskab rykkede massivt ud til Lillebælt efter en anmeldelse om en drukneulykke. Ifølge vagtchef Andreas Juhl fra Sydøstjyllands Politi blev personen reddet op i live efter en intens redningsaktion.

Politiet ønsker ikke at oplyse yderligere detaljer om hændelsen, men Kenneth Skytte Nielsen bekræfter, at en person, der var vidne til episoden, valgte at springe i vandet for at hjælpe.

- Heldigvis så en rask borger det og hoppede i vandet, og vi vil selvfølgelig forsøge at indstille vedkommende for det gode arbejde, siger politikommisæren.

Anerkendelse for civil mod

Indstillingen sker ved, at politiet viderebringer en officiel anerkendelse til den øverste ledelse, som derefter vurderer, hvordan borgerens indsats bedst kan anerkendes.

- Vi sender en indstilling videre til vores chef og beskriver, hvad borgeren har gjort. Hvordan det præcist forløber herfra, ved jeg ikke, men vi kan i hvert fald sige, at det er en rigtig god adfærd, forklarer Kenneth Skytte Nielsen.

Politiet oplyser, at kvinden, som var i vandet, er i god behold. Der gives ikke yderligere oplysninger af hensyn til de involverede parter.

Del artiklen

Læs også

Medie: En anholdt og to tilbageholdt efter tumult ved Skanderborg AGF mod Fredericia HKFærre unge får en autismediagnose i Trekantområdet end i resten af landetGymnasieeleverne får lavere karakterer i skriftlig danskMinisterposten kom som en fødselsdagsgave til Karina Lorentzen Dehnhardt