Jyllands Avisen

Nyheder og indsigt fra Jylland.

jyllandsavisen.dk › Krimi

15 kilo kokain beslaglagt

15 kilo kokain beslaglagt

Toldstyrelsen og Syd- og Sønderjyllands Politi beslaglagde mandag stor mængde narkotika ved grænsen. 32-årige mand varetægtsfængslet

Mandag aften beslaglagde Syd- og Sønderjyllands Politis udlændingekontrolafdeling UKA Vest og Toldstyrelsen en stor mængde narkotika ved grænsen.

I forbindelse med en toldundersøgelse blev der fundet 15 kilo kokain og 1000 ecstasy-piller i et køretøj. Bilens fører – en 32-årig polsk statsborger – blev anholdt og sigtet.

Manden blev klokken 11 tirsdag formiddag fremstillet i et lukket grundlovsforhør ved Retten i Sønderborg, hvor dommeren varetægtsfængslede den 32-årige mand i fire uger.

Af hensyn til efterforskningen har politiet ikke yderligere kommentarer til sagen.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på jyllandsavisen.dk →

Læs også

Everfuel får 245 millioner euro i støtte til stort brintanlægTre mænd i grundlovsforhør sigtet for at sprænge hjemmelavet bombe i opgangPressenævnet udtaler ingen kritik af AVISEN i to klagesagerFærre unge får en autismediagnose i Trekantområdet end i resten af landet