• Danmark
  • Jylland
  • Fredericia
  • Middelfart
  • Kolding
  • Vejle
  • Odense
  • Kanal 3
  • Politika
  • DDM
  • Lecture
jyllandsavisen.dk
No Result
View All Result
No Result
View All Result
jyllandsavisen.dk
No Result
View All Result

Flere unge overvejer EUD efter DM i Skills

Mille Dyhrberg by Mille Dyhrberg
23. marts 2023
in Erhverv
0

DM i Skills giver stor stigning i unges lyst til at tage en erhvervsuddannelse samt forældres lyst til at anbefale en til deres børn. Det viser ny undersøgelse fra Epinion blandt unge og forældre til unge i Region Syddanmark.

Undersøgelsen, der er udført af Epinon for SkillsDenmark, måler både kendskab og holdning til erhvervsuddannelser i Region Syddanmark før og efter afholdelsen af DM i Skills i Fredericia. Her svarer 33 procent af regionens unge mellem 16 og 30 år ”enig” eller ”helt enig” i at de kunne overveje en erhvervsuddannelsen før DM i Skills – og efter DM i Skills er den andel steget til 42 procent – en stigning på 30 procent.

– Det er meget positivt, at DM i Skills har den effekt. Det er en stor stigning, der viser, at det virker at holde DM i Skills. Vi rykker folks opfattelse af erhvervsuddannelserne, og det er ikke kun blandt dem der besøger mesterskaberne – det er blandt alle unge og forældre i regionen. Det er lige præcis derfor vi gør det, så jeg er super glad for, at der sker så stor en målbar forandring i målgrupperne, siger formand for SkillsDenmark, Søren Heisel.

Det er ikke kun hos de unge, at der sker en positiv forandring fra før til efter. I undersøgelsen måles der også på forældre til unge mellem 12 – 20 i Region Syddanmark. Her er svarer 51 procent af forældrene at de er ”enige” eller ”helt enige” i at de vil anbefale deres barn at læse EUD før DM i Skills – og 65 procent svarer det samme i ugerne efter DM i Skills.

– Det er meget vigtigt, at vi når ud til forældrene og befolkningen generelt. Opfattelsen af uddannelserne og forældrenes råd har afgørende betydning for uddannelsesvalget. Derfor havde det stor værdi, at Hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik deltog ved åbningen af DM i Skills 2023, og derved var med til at løfte anseelsen af og interessen for erhvervsuddannelserne. Det er vigtigt, at vi styrker erhvervsuddannelsernes image for derved at kunne nuancere både de unges og deres forældres forståelse for de mange muligheder, erhvervsuddannelserne tilbyder, siger næstformand i SkillsDenmark, Michael Boas Pedersen.

DM i Skills 2023 blev afholdt i Fredericia 2. – 4. februar. Før-målingen er gennemført i starten af december 2022 og efter-målingen 6. – 15. februar 2023. DM i Skills 2024 afholdes i Roskilde.

Tags: DanmarkDM i SkillsEUDFlere unge overvejer EUD efter DM i Skillsskills
Previous Post

Objekt skal bjærges

Next Post

Nye tal: Indsatsen mod social dumping betaler sig

Next Post

Nye tal: Indsatsen mod social dumping betaler sig

Please login to join discussion

© 2023 DANSKE DIGITALE MEDIER A/S

No Result
View All Result
  • Cookiepolitik (EU)
  • Datapolitik
  • Debat
  • Ejerskab
  • Erhverv
  • Etik
  • Faktatjek
  • Forsiden
  • Forsiden – mobile
  • Historie
  • Krimi
  • Kultur
  • Læserbreve
  • Politik
  • Privacy Policy
  • Rettelser
  • Sport

© 2023 DANSKE DIGITALE MEDIER A/S