Jyllands Avisen

Nyheder og indsigt fra Jylland.

jyllandsavisen.dk › Business

Sociale medier er gået ned

Sociale medier er gået ned

I øjeblikket står mange brugere over for tekniske forstyrrelser på Meta-ejede platforme som Facebook, Messenger og Instagram globalt.

Ifølge fejlrapporteringsværktøjet Downdetector er der indgået klager fra 125.000 brugere vedrørende Facebook og 48.000 vedrørende Instagram, som angiver tekniske problemer.

På konkurrentens platform X fremgår det klart, at disse udfordringer eksisterer, med mange brugere der deler deres oplevelser med fejl på disse sociale netværk.

Meta har anerkendt disse udfordringer på deres statuswebsted, metastatus.com, bekræftende at de er opmærksomme på problemerne og intensiverer indsatsen for at afhjælpe situationen "så hurtigt som muligt". Derudover er der information om, at WhatsApp også kæmper med lignende problemer.

Del artiklen

Læs også

Fire ud af ti offentligt ansatte vil have mindst en fjerdedel mere i løn for at skifte til det privateHan lovede bilbilleder på fire timer – nu klares det med et knipsDR: Fynsk softwarevirksomhed er i centrum for historisk CPR-lækDen frie presse trues af stille, men direkte pres