SPORT. Fredericia Håndboldklub gør sig klar til endnu en europæisk aften, når holdet tirsdag møder IK Sävehof i Partille Arena ved Gøteborg. Det bliver FHK’s første europæiske udekamp nogensinde Europa League, og samtidig et gensyn for to af holdets profiler – William Andersson Moberg og Pelle Segertoft – der begge har rødder i svensk håndbold. Moberg er dog stadig tvivlsom, og det er heller ikke sikkert, at Segertoft spiller, men de to spillere vil gøre alt for at være klar i aften.
Efter den stærke præstation mod tyske Hannover-Burgdorf i åbningsrunden er fokus nu rettet mod at hente sæsonens første point i EHF European League. Fredericia tabte knebent til tyskerne på hjemmebane, men viste i lange perioder, at holdet kan måle sig med nogle af Europas bedste. Nu venter en modstander, som FHK’s svenske spillere kender særdeles godt.
For William Andersson Moberg bliver kampen noget ganske særligt. Han vender tilbage til Sävehof – klubben, hvor han som ung fik sit gennembrud, og hvor han stadig har venner, familie og en fortid fyldt med minder.
»Det bliver sjovt at komme tilbage, selvom det kun er få, der er tilbage fra dengang, jeg spillede der. En af mine nærmeste venner og den træner, jeg havde i min ungdom, er der stadig, så jeg håber virkelig, vi vinder kampen over dem! Det bliver fedt at spille foran familie og venner, samtidig med at jeg får chancen for at vise Gøteborg til holdet,« siger Moberg.
For ham bliver kampen både et gensyn og en mulighed for at tage revanche – ikke kun for nederlaget til Hannover, men også for weekendens tunge oplevelse i Aalborg, hvor FHK med et skadesramt hold måtte se sig slået klart.
Moberg peger på, at der trods resultatet i den europæiske premiere er mange ting at bygge videre på.
»Jeg tror, vi kan tage meget med fra Hannover-kampen. Primært vores forsvar, som var fysisk. Derudover fungerede vores syv-mod-seks rigtig godt. Hvis vi kan udvikle nogle små detaljer i de to ting, så tror jeg, vi har en stor chance for at vinde,« forklarer han.
Han ved, hvad der venter. Sävehof er kendt for deres hurtige og taktiske spil – et kollektiv med få svagheder og mange spillere, der kan afgøre kampe.
»Sävehof er meget taktiske i alt, hvad de gør, hvilket bliver en udfordring for os. De har ingen individuelle spillere, der skiller sig ud, men de har et stærkt kollektiv. Når det så er sagt, skal vi vinde kampen på den individuelle kvalitet!« siger Moberg.
Netop den pointe genkender Pelle Segertoft, der håber at gøre comeback i netop denne kamp. Han har været ude med skade i næsten syv uger, men er tilbage i truppen og klar til at bidrage, hvis kroppen tillader det.
»Lidt usikkert stadig, men vi har mange skader på backpositionerne, og jeg forstår godt, at holdet mangler spillere. Jeg håber, at jeg kan spille og bidrage,« siger han.
Segertoft kender Sävehof bedre end de fleste. Han har mødt klubben utallige gange som både ungdoms- og seniorspiller i Sverige, og for ham bliver kampen noget helt særligt.
»Det er en speciel kamp. Jeg har spillet mod Sävehof mange gange i min ungdom og som seniorspiller. Det er et hold, jeg ikke kan lide, og jeg har virkelig store følelser for at spille mod dem. Jeg håber, at vi vil kæmpe. Det bliver rigtig sjovt,« siger han med et grin.
For Segertoft er det ikke bare endnu en kamp – det er et gensyn med kendte ansigter og gamle rivaler.
»Det er en klub, hvor mange af spillerne er på min egen alder. Jeg har spillet mod dem i mange år. Det bliver en hurtig kamp – de kan godt lide at løbe, og det kommer til at gå stærkt,« vurderer han.
Han har stor respekt for Sävehofs måde at spille på.
»De er dygtige individuelt og har mange gode spillere, der måske ikke tidligere har fået chancen, men som nu får den. De har mange gode spillere, og det bliver en hård kamp,« siger han.
Selvom han stadig mærker pausen fra banen, håber Segertoft at kunne bidrage med den stabilitet og erfaring, der har manglet i FHK’s bagkæde de seneste uger.
»Hvis jeg spiller, vil jeg gerne bidrage med en stærk defensiv og tage ansvar på banen. Det er lidt svært for mig at sige nu, når jeg har været ude i næsten syv uger, men jeg håber, at jeg kan gå ind og bidrage og være med til at sikre, at vi vinder kampen,« siger han.
For både Segertoft og Moberg bliver kampen næsten som at vende hjem.
»Ja, det synes jeg faktisk. Jeg har min familie på tilskuerpladserne og mange venner også. Det er ikke så langt fra, hvor jeg er vokset op. Det bliver specielt,« fortæller Segertoft.
Han er vokset op blot tyve minutters kørsel fra Partille, og derfor vil kampen få en særlig betydning for ham personligt.
»Det er tæt på, men ikke hjemme. Det føles lidt som at komme hjem, men på en anden måde,« siger han.
For Fredericia er opgaven klar. Holdet skal stå stærkt defensivt, have et stabilt målvogterspil og undgå de tekniske fejl, som kostede dyrt i de seneste kampe.
»Vi skal stå godt i forsvaret, have godt målvogterspil og ikke lave for mange tekniske fejl. De kan jo løbe kontra, og det må vi ikke lade dem gøre. Vi skal være mere kyniske,« understreger Segertoft.
Fredericia kommer til Sverige med troen på, at det er muligt at få noget med hjem. Sävehof er favoritter på hjemmebane, men FHK har tidligere vist, at de kan løfte sig i de europæiske kampe.
For de to svenskere i truppen bliver kampen dog noget helt særligt. Det handler ikke kun om point – men om stolthed, følelser og et gensyn med håndboldens rødder.
I dag klokken 18.45 kastes bolden op i Partille Arena, hvor Fredericia skal forsøge at tage klubbens første europæiske point i denne sæson. Kampen kan ses på Viaplay og TV3 Max, og som altid kan den også følges live på AVISEN.
Læs også