I forbindelse med ombygningen af et lejlighedskompleks i Dronningensgade i Fredericia Kommune er der stjålet adskillige værktøjer. Samtidig valgte tyven at tage ophold og spise lidt, inden adgang med tyvegodset.

– Fra en byggeplads på Dronningensgade i Fredericia er der mellem fredag 12.00 og mandag 06.00 stjålet værktøjer. Man er kommet ind til området, hvor håndværkerne arbejder ved at skære pressingen op til lejlighedskomplekset. Vi kan også se, at man har opholdt sig i området, idet der er efterladt madvarer, oplyser Finn Ellesgaard Nielsen fra Sydøstjyllands Politi og tilføjer:

– Der er stjålet en dyksav, en håndfugemaskine, en sømpistol, tre ladere, en rundsav, en stiksav, en skruemaskine, en slagnøgle, en arbejdslampe og batterier. Værktøjerne er i mærkerne Mikita og DeWalt.