Borgerne omkring Flyvestation Skrydstrup har i mange år været vant til flystøj, når jægerne letter og skal ud på mission. I år erstattede F-35 de 40 år gamle F-16-fly, og flystøjsudregninger viste, at der var baggrund for kompensation. Ifølge tidligere minister er problemet, at man gjort det helt forkert fra starten af.

Støjen generer dog stadig borgerne i en grad, der ifølge flere indlæg fra borgerne selv, ikke bare kræver kompensation, men derimod en erstatning. Det forstår folketingsmedlemmerne Hans Christian Schmidt (V) og Niels Flemming Hansen (C) godt. Nu har valget dog sat møderækken om emnet i bero.

– Jeg forstår godt, at det er irriterende at bo i sådanne omgivelser. Vi har løbende debatteret emnet i udvalg, men forligskredsmøderne er fortrolige. Det betyder måske, at mange tror, at vi intet gør ved problemet, men det er direkte forkert, idet vi mødes og arbejder med det. Hans Christian Schmidt og jeg har bedt om målinger og hjælp til sagen med Skrydstrup, og det er jeg sikker på også vil blive en realitet efter valget, siger transportordfører for Det Konservative Folkeparti, Niels Flemming Hansen.

Niels Flemming Hansen i Christiansborgs vandrehal (Foto: AVISEN)

Den konservative politiker fortæller samtidig, at man arbejder intensivt med problemstillingen på Christiansborg. Det er ikke noget, politikerne bare glemmer, siger han.

– Når det er sagt, så kræver det et politisk flertal at gøre noget i sagen her, det er ikke nok, at Hans Christian og jeg vil gøre noget. Dertil kommer, at man lige nu ser en øget aktivitet, hvor flyen skal være ved Østersøen på kort tid, så larmer det. Jeg ved dog også, at de fleste beboere i området er glade for lufthavnen, men trætte af støjen. Jeg vil dog slå fast, at vi har haft det oppe med Trine Bramsen (S), der er minister. Der er også kaldt til samråd, så det med at sige, at vi ikke gør noget, det passer ikke, slår Niels Flemming Hansen fast.

Tidligere minister og folketingsmedlem, Hans Christian Schmidt, er godt træt af, at det stadig er et område, som kræver så meget opmærksomhed. Man skal bare hjælpe de beboere, længere er den ikke, mener venstremanden.

– Mit indtryk er desværre, at der ikke er et politisk flertal for at se på problemstillingen. Jeg havde indkaldt til samråd om støjen, det skulle være afviklet i denne uge, men nu er der udskrevet valg, hvilket betyder, at det er aflyst. Jeg er nødt til at sige, at vi gør noget. Jeg prøver at sige noget i sagen, og det gælder på flere områder. Det er lige fra deres flyvemønstre, hvor de flyver ind over gårde, der i sidste ende bliver usælgelige til de støjberegninger, man har lavet. Der er begået fejl på fejl. Det er lavet forkert fra starten. I dag giver man en kompensation, men det holder ikke. Man skal kalde det, hvad det er: En erstatning, og det kan man sagtens. Jeg har selv været Transportminister to gange, der giver man en erstatning i sådanne sager. Det samme skulle Forsvaret gøre, siger Hans Christian Schmidt og uddyber:

– Det skulle foregå, som når vi lægger en motorvej i Silkeborg. Her sendes en kommision for at finde ud af, hvem der skal have erstatning, og hvem der ikke skal. Jeg spurgte derfor også tidligt formanden for kommisionen, der arbejdede med Skrydstrup, om man ikke kunne arbejde med flere zoner end bare rød, der gav erstatning, men også en orange, når støjmålingerne varierer. Hun svarede faktisk, at det var der ingen problemer i. Det tolker jeg som, at man har haft en manglende vilje til at gøre noget. Jeg er nødt til at sige, at vi i den grad har modarbejdet den nuværende løsning. Jeg stemte også imod mit eget parti, da man vedtog ordningen af flere årsager. Jeg talte også med miljøprofessor Peter Pagh, der blandt andet er kendt for forskningen i metrobyggerierne. Han ville omgående sige, at sagen fra Skydstrup skal man køre som en erstatningssag, og ikke som en kompensationssag.

Hans Christian Schmidt, Venstre.(Foto: Folketinget.dk )

Nu står en masse beboere med problemet, og derfor går det for langsomt med at løse problemerne, mener Hans Christian Schmidt.

– Fejlen er lavet fra starten af, hvor bøvlet følger med. Det giver kun lukkede systemer, hvor man ikke fortæller noget. Men jeg vil slå fast, man skulle bare have kørt det som normalt: Erstatning og en kommision. Nu fortsætter det bare. Man får ikke undersøgt det ordentligt. Man får ikke sat det isenkram op til at måle med, som man har lovet. Første gang man lovede det, var i 2020, men der er ikke sket noget, igen i 2021, og nu er vi i 2022. Det duer ikke, siger han og slutter:

– Nu står husejere med huse, hvor de ikke kan sælge dem, de kan ikke få dem beregnet og derfor er man nødt til at forstå, at det er alvorligt. Men jeg kan mærke, at man ikke forstår det, fordi så ville man være mere imødekommende over at få ordnet de forhold.

Regeringen (Socialdemokratiet), Venstre, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre blev i november 2019 enige om en kompensationsordning for støjen fra F-35 kampflyene fra Flyvestation Skrydstrup.